خانه / منطق فازی / دلایل استفاده از منطق فازی

دلایل استفاده از منطق فازی

می توان دلایل استفاده گسترده از منطق فازی را در موارد ذیل خلاصه نمود:

  1. منطق فازی از نظر مفهومی بسیار ساده می باشد؛ زیرا مفاهیم ریاضی مورد استفاده در استدلال فازی بسیار ساده هستند.
  2. منطق فازی بسیار انعطاف پذیر است. در واقع به آسانی می توان یک سیستم فازی را برای حل یک مسئله جدید سازماندهی نمود و نیازی به طراحی دوباره سیستم وجود ندارد.
  3. منطق فازی توان تحمل داده های غیر دقیق فازی را به شکل مطلوبی دارا می باشد. با نگاه دقیق به هر چیزی، متوجه نوعی نادرستی در آن می شویم و منطق فازی از این مفهوم یک پردازش سازمان یافته می سازد.
  4. منطق فازی دارای قابلیت مدل سازی توابع غیرخطی پیچیده می باشد. می توانیم برای برقراری ارتباط بین هر مجموعه از داده های ورودی و خروجی، از سیستم فازی استفاده کنیم. این فرآیند از طریق تکنیک هایی نظیر ANFIS بسیار ساده می شود.
  5. منطق فازی بر مبنای تجربه متخصصان عمل می کند. برخلاف شبکه های عصبی که داده های آموزشی را دریافت کرده و مدل های مبهم تولید می کنند، منطق فازی به ما اجازه می دهد تا بر تجربه متخصصانی که شناخت دقیقی از سیستم مورد بررسی دارند، تکیه نماییم.
  6. منطق فازی با تکنیک های کنترلی مرسوم قابل ادغام است. سیستم های فازی الزاماً جایگزینی برای روش های کنترلی نیستند؛ بلکه در بسیاری از موارد سیستم های فازی، پیاده سازی سیستم های کنترلی را تکمیل و تسهیل می کنند.
  7. منطق فازی بر مبنای زبان طبیعی می باشد. اصول این منطق بر مبنای نوع ارتباط بشر است. از آنجا که منطق فازی بر پایه ساختارهای توصیف کیفی در زبان روزمره استوار می باشد، استفاده از آن بسیار ساده است.

درباره‌ی دکتر حمیدرضا قنبری

دکتر حمیدرضا قنبری
دکتر حمیدرضا قنبری؛ استاد دانشگاه،روانشناس و روانسنجی فازی،درمانگر بالینی فازی اختلالات روانشناختی، کارشناس ریاضیات می باشد که با شوق تبیین کاربردهای منطق فازی در روانشناسی، ایده «روانشناسی فازی» را به عنوان چشم انداز فعالیت های علمی و پژوهشی بنا نموده و در جهت تحقق این مهم تلاشی یک دهه را آغاز کرده است . وی با تولید محتوای علمی فازی در مجلات معتبر پژوهشی ، برگزاری سخنرانی و کارگاه های علمی در دانشگاه های سراسر کشور ، داوری مقالات در مجلات علمی پژوهشی و کنفرانس های بین المللی، هدایت پایان نامه های دانشجویی ، تالیف و ترجمه کتب مختلف فازی و … در نظر دارد این ابزار پرکاربرد را به همه اساتید و دانش پژوهان علاقمند به مباحث پیشرفته در روانشناسی معرفی نماید، امید است در این راستای گامی هرچند کوچک را در عرصه علمی بردارد. روانشناسی فازی، دانشی نوپا و پیشرفته برای تبیین و الگوسازی مدرن در تحقیقات روانشناختی بوده و به تبیین موضوعات روانشناسی کلاسيك در محيط فازي اشاره دارد. در این دانش از شيوه‌هاي محاسبات نرم و سيستماتيك مبتنی بر منطق فازی در تحليل پدیده های روانشناختی استفاده می گردد. در این روش نوین،با ارائه مدل‌هاي ترکیبی كمی وکیفی سازی به محققین و پژوهش گران در تصميم‌گيري‌ها دقیق درمانی کمک می کند تا در شرایط نادقیق و پیچیده یک روان درمانگر بتواند با کمینه سازی خطاها، تشخیص های بالینی دقیق تر و ارزیابی روانی بهینه ای از درمانجویان ارائه دهد. بطور کلی «روانشناسی فازی» با استفاده ابزار توانمند منطق فازی در روانشناسی، به حل مسائل پیچیده و مبهم در شرایط عدم قطعیت پدیده های روانشناختی پرداخته و با ارائه ﭼﺎرﭼﻮﺑﯽ ﻣﻔﻬﻮﻣﯽ به ﺑﺮرﺳﯽ ﻧﻈﺎمﻣﻨﺪ اﺑﻬﺎم و مدل سازی ﻋﺪم ﻗﻄﻌﯿﺖ ﭼﻪ از ﻧﻈﺮ ﮐﻤﯽ و ﭼﻪ ﮐﯿﻔﯽ می پردازد.

حتما ببینید

منطق فازی برای تبیین تجارب عرفانی راهگشاست

دکتر هادی وکیلی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، گفت: منطق فازی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *