خانه / جدیدترین محصولات / دانلود کتاب مفاهیم و منطق فازی (Concepts and Fuzzy Logic)

دانلود کتاب مفاهیم و منطق فازی (Concepts and Fuzzy Logic)

نام کتاب: مفاهیم و منطق فازی (Concepts and Fuzzy Logic)

نویسندگان کتاب:  Radim Bělohlávek ، George J. Klir

نوع نگارش کتاب: انگلیسی

فرمت فایل : پی دی اف PDF

تعداد صفحات : 287 صفحه

پیشگفتار کتاب
چنان که به نظر می رسد تصمیم برای تدوین این کتاب، تصمیم ناگهانی برای پدیدار شدن چنین کتابی نبوده است.  با توجه به روند تحولات علمی وقایع حدود ده سال پیش و در آغاز قرن بیست و یکم نگارندگان را برآن داشت که چنین اقدامی نمایند. آنچه در زیر آمده است شرح حال این وقایع است.
در اوایل سال 2000 ، در بحثی كه پس از سمیناری در مورد كیفیت تجزیه و تحلیل مفاهیم رسمی در دانشگاه بینگامتون وجود داشت، نشان داده شد كه علیرغم تصورمان، منطق فازی در مفاهیم روانشناسی كاملاً وجود داشته است ولیکن این اطلاعات نیازمند کنجکاوی و توجه می باشد. ما می دانستیم که منطق فازی در آن زمان به خوبی توسعه یافته و سودمندی آن در بسیاری از زمینه های امور انسانی برقرار شده است. بسیار تعجب بود که چرا منطق قازی در روانشناسی مورد غفلت قرار گرفته و ریشه استدلال بر رد مفاهیم در روانشناسی چیست. پس از جستجوی ادبیات مربوطه در مفاهیم روانشناسی، دریافتیم که این استدلال ها در یک مقاله ای که در سال 1981 منتشر شده است ، انتشار یافته است. با بررسی دقیق این استدلال ها ، در کمال تعجب ما متوجه شدیم که همه این موارد اشتباه بوده اند. ما همچنین متوجه شدیم که ، به طور کلی ، آنها به طور غیرقابل انتقادی در ادبیات مفاهیم معتبر پذیرفته شده اند. ماهیت علم مستلزم اصلاح این خطاها بود. لذا تصمیم گرفتیم به همراه دو نفر از همكارانمان در دانشگاه بینگامتون (هارولد لوئیس و آیلین راه) دو مقاله در مورد این ادله و كشفیات بنگاریم.
در مقاله اول ما ، که در سا
ل 2002 منتشر شد ، ما فقط روی تجزیه و تحلیل با جزئیات ادعاهای اشتباه مختلف آن تمرکز داشتیم. . در مقاله دوم ، هدف ما توصیف این بود كه چگونه این ادعاها در روانشناسی مفاهیم ، نگرشها نسبت به منطق فازی را تحت تأثیر قرار می دهند. نوشتن این مقاله خیلی طول کشید زیرا از ما خواسته شد تا در ادبیات مفاهیم عمیق تر تحقیق کنیم.
این مقاله سرانجام در سال 2009 منتشر شد. دو بررسی که برای مقاله دوم دریافت کردیم بسیار کامل و مثبت بود. بررسی ها این مسئله را بسیار مهم دانستند كه ما خطاها را در معرض دید قرار دادیم و نشان دادیم كه چگونه آنها در روانشناسی مفاهیم از كنار گذاشتن مجازی از منطق فازی منجر شده اند. با این حال ، آنها گفتند كه این به تنهایی نمی تواند وضعیت نامطلوب را تغییر دهد. بنابراین ، هر دو آنها به روشهای کمی متفاوت به ما توصیه کردند که یک قدم جلوتر برویم و نشان دهیم که منطق فازی در واقع یک ابزار مفید ریاضی برای مقابله با برخی از مشکلات در روانشناسی مفاهیم است. این توصیه یک معضل جالب برای ما ایجاد کرد. از یک طرف ، ما صمیمانه با آن موافقت کردیم. از طرف دیگر، فهمیدیم که فراتر از توانایی های ما است. ما احساس كرديم كه براي انجام مرحله اضافي توصيه شده، همكاري روانشناسان مفاهيم و رياضيدانان شاغل در زمينه منطق فازي ضروري است. پس از بررسی چگونگی تحریک چنین همکاری ، ایده ساماندهی این کتاب به عنوان برنده ظاهر شد. بنابراین هدف اصلی این کتاب تحریک همکاری بین روانشناسان مفاهیم و ریاضیدانان شاغل در حوزه منطق فازی است. ما خوشبخت هستیم که میت پرس ، یکی از ناشران پیشرو در روانشناسی مفاهیم ، ابراز علاقه زیادی به انتشار کتاب کرد. ما همچنین خوشبخت هستیم که همکاران ما روانشناسان برجسته ای هستند که واقعاً علاقمند به حمایت از اهداف این کتاب هستند.
مطالب این کتاب با هدف انتخاب با دقت انتخاب شده است. همکاری بین دو جامعه محققان را تحریک می کند. از مشارکت کنندگان دعوت شده خواسته شد که فصلهایی را درمورد موضوعات خاص مربوط به هدف کتاب بنویسند. پس از اتمام نگارش همه فصول ، تلاش شد تا موارد تکراری بین فصل ها از بین برود و مهمتر از همه، دستیابی به قوام و کامل بودن مطالب تحت پوشش با توجه به هدف کتاب بوده است. کار روی این کتاب، حداقل تا حدودی ، تلاش گروهی از ویراستاران و مشارکت کنندگان دعوت شده به طور یکسان بوده است.
مخاطب اصلی این کتاب شامل محققان دو جامعه دانشگاهی است که مستقیماً روانشناسان مفاهیم و ریاضیدانان به دنبال تحقیق درباره منطق فازی هستند. مخاطب ثانویه احتمالاً کاملاً گسترده است و ممکن است محققان زبانشناسی ، علوم شناختی ، هوش مصنوعی و تاریخ و فلسفه علم را در بر بگیرد. این کتاب همچنین ممکن است به عنوان خواندن تکمیلی در دوره های تحصیلات تکمیلی در هر یک از این زمینه ها مفید باشد.

 

درباره‌ی دکتر حمیدرضا قنبری

دکتر حمیدرضا قنبری
دکتر حمیدرضا قنبری؛ استاد دانشگاه،روانشناس و روانسنجی فازی،درمانگر بالینی فازی اختلالات روانشناختی، کارشناس ریاضیات می باشد که با شوق تبیین کاربردهای منطق فازی در روانشناسی، ایده «روانشناسی فازی» را به عنوان چشم انداز فعالیت های علمی و پژوهشی بنا نموده و در جهت تحقق این مهم تلاشی یک دهه را آغاز کرده است . وی با تولید محتوای علمی فازی در مجلات معتبر پژوهشی ، برگزاری سخنرانی و کارگاه های علمی در دانشگاه های سراسر کشور ، داوری مقالات در مجلات علمی پژوهشی و کنفرانس های بین المللی، هدایت پایان نامه های دانشجویی ، تالیف و ترجمه کتب مختلف فازی و … در نظر دارد این ابزار پرکاربرد را به همه اساتید و دانش پژوهان علاقمند به مباحث پیشرفته در روانشناسی معرفی نماید، امید است در این راستای گامی هرچند کوچک را در عرصه علمی بردارد. روانشناسی فازی، دانشی نوپا و پیشرفته برای تبیین و الگوسازی مدرن در تحقیقات روانشناختی بوده و به تبیین موضوعات روانشناسی کلاسيك در محيط فازي اشاره دارد. در این دانش از شيوه‌هاي محاسبات نرم و سيستماتيك مبتنی بر منطق فازی در تحليل پدیده های روانشناختی استفاده می گردد. در این روش نوین،با ارائه مدل‌هاي ترکیبی كمی وکیفی سازی به محققین و پژوهش گران در تصميم‌گيري‌ها دقیق درمانی کمک می کند تا در شرایط نادقیق و پیچیده یک روان درمانگر بتواند با کمینه سازی خطاها، تشخیص های بالینی دقیق تر و ارزیابی روانی بهینه ای از درمانجویان ارائه دهد. بطور کلی «روانشناسی فازی» با استفاده ابزار توانمند منطق فازی در روانشناسی، به حل مسائل پیچیده و مبهم در شرایط عدم قطعیت پدیده های روانشناختی پرداخته و با ارائه ﭼﺎرﭼﻮﺑﯽ ﻣﻔﻬﻮﻣﯽ به ﺑﺮرﺳﯽ ﻧﻈﺎمﻣﻨﺪ اﺑﻬﺎم و مدل سازی ﻋﺪم ﻗﻄﻌﯿﺖ ﭼﻪ از ﻧﻈﺮ ﮐﻤﯽ و ﭼﻪ ﮐﯿﻔﯽ می پردازد.

حتما ببینید

دانلود مقاله تولید قوانین فازی با استفاده از یادگیری مثال ها

فرمت مقاله : پی دی اف pdf نوع نگارش مقاله: انگلیسی تعداد صفحات: 14 صفحه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *