خانه / جدیدترین محصولات / دانلود مقاله کاربرد سیستم های فازی در پرسشنامه های روانشناحتی: بهینه سازی تعداد سوالات پرسشنامه کیفیت زندگی فرم کوتاه(WHOQOL-BERF)

دانلود مقاله کاربرد سیستم های فازی در پرسشنامه های روانشناحتی: بهینه سازی تعداد سوالات پرسشنامه کیفیت زندگی فرم کوتاه(WHOQOL-BERF)

این مقاله از پایان نامه کارشناسی ارشد دکتر حمیدرضا قنبری احصاء و به زبان انگلیسی است. دراین مقاله به یکی از کاربردهای سیستم های فازی در تحقیقات و پژوهش های روانشناختی پرداخته و با بهینه سازی پرسشنامه کیفیت زندگی (WHOQOL-BERF) با استفاده از سیستم های فازی، به روایی و پایایی آن در ایران می پردازد. این پرسشنامه به گونه ای است که یکی از سوالات پرسشنامه که به رفتارهای جنسی می پردازد، بدلیل معذوریت های اخلاقی در ایران و عدم تناسب آن با شرایط فرهنگی اغلب توسط آزمودنی ها بی پاسخ مانده و داده های تحقیق پژوهشگران غیرواقعی شده و همین منجر به انحراف در نتایج پژوهش می گردد. لذا دراین مقاله با سیستم های فازی به رفع این نقص در داده کاوی آماری این پرسشنامه پرداخته و از یکی از روش های پیشرفته پژوهش با استفاده از منطق فازی رونمایی می شود.

فرمت فایل: پی دی اف pdf

نوع نگارش مقاله : فارسی

تعداد صفحات: 25 صفحه

RIAL 50,000 – دانلود مقاله

 

چکیده مقاله:

پرسشنامه کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی (فرم کوتاه) از جمله پرکاربردترین ابزارهای اندازه گیری کیفیت زندگی می باشد. برخی مطالعات بین فرهنگی نشان داده است که در خرده مقیاس رضایت مندی در روابط اجتماعی تفاوت های قابل توجهی بین گروههای مورد مقایسه وجود دارد از جمله مهمترین دلایل این موضوع به تعداد اندک سوالات( 3 سوال) و نیز بار فرهنگی که سوال بیست یک این پرسشنامه داراست، می توان اشاره داشت. هدف ازپژوهش حاضر بکارگیری سیستم های فازی از روی داده های منتج از اجرای پرسشنامه مذکور و بهینه سازی آزمون در شرایط اجرا بر روی آزمودنی های ایرانی می باشد. به منظورطراحی سیستم فازی پژوهش مبتنی بر روش جدول جستجو (ونگ-مندل)، پرسشنامه WHOQOL-BREF برروی نمونه ای90 نفری (شامل: 30 نفر سوئدی ساکنان کشور سوئد، 30 نفرایرانی ساکن کشور سوئد، 30 نفر ایرانی ساکن ایران) اجرا شد. سپس با استفاده از سیستم فازی طراحی شده، با هدف بهینه سازی سوالات آزمون برای جامعه آماری ایرانی اقدام به حذف یکی از این سوالات نموده و پرسشنامه برروی نمونه 50 نفرآزمودنی های ایرانی اجرا می شود. نتایج حاصل از دو روش سنتی و فازی، با اجرای پرسشنامه با تعداد سوالات کمتر از حد استاندارد جهانی آن و برآورد ناشی از سیستم فازی مورد تحلیل و مقایسه قرار می گیرد.

RIAL 50,000 – دانلود مقاله

درباره‌ی دکتر حمیدرضا قنبری

دکتر حمیدرضا قنبری
دکتر حمیدرضا قنبری؛ استاد دانشگاه،روانشناس و روانسنجی فازی،درمانگر بالینی فازی اختلالات روانشناختی، کارشناس ریاضیات می باشد که با شوق تبیین کاربردهای منطق فازی در روانشناسی، ایده «روانشناسی فازی» را به عنوان چشم انداز فعالیت های علمی و پژوهشی بنا نموده و در جهت تحقق این مهم تلاشی یک دهه را آغاز کرده است . وی با تولید محتوای علمی فازی در مجلات معتبر پژوهشی ، برگزاری سخنرانی و کارگاه های علمی در دانشگاه های سراسر کشور ، داوری مقالات در مجلات علمی پژوهشی و کنفرانس های بین المللی، هدایت پایان نامه های دانشجویی ، تالیف و ترجمه کتب مختلف فازی و … در نظر دارد این ابزار پرکاربرد را به همه اساتید و دانش پژوهان علاقمند به مباحث پیشرفته در روانشناسی معرفی نماید، امید است در این راستای گامی هرچند کوچک را در عرصه علمی بردارد. روانشناسی فازی، دانشی نوپا و پیشرفته برای تبیین و الگوسازی مدرن در تحقیقات روانشناختی بوده و به تبیین موضوعات روانشناسی کلاسيك در محيط فازي اشاره دارد. در این دانش از شيوه‌هاي محاسبات نرم و سيستماتيك مبتنی بر منطق فازی در تحليل پدیده های روانشناختی استفاده می گردد. در این روش نوین،با ارائه مدل‌هاي ترکیبی كمی وکیفی سازی به محققین و پژوهش گران در تصميم‌گيري‌ها دقیق درمانی کمک می کند تا در شرایط نادقیق و پیچیده یک روان درمانگر بتواند با کمینه سازی خطاها، تشخیص های بالینی دقیق تر و ارزیابی روانی بهینه ای از درمانجویان ارائه دهد. بطور کلی «روانشناسی فازی» با استفاده ابزار توانمند منطق فازی در روانشناسی، به حل مسائل پیچیده و مبهم در شرایط عدم قطعیت پدیده های روانشناختی پرداخته و با ارائه ﭼﺎرﭼﻮﺑﯽ ﻣﻔﻬﻮﻣﯽ به ﺑﺮرﺳﯽ ﻧﻈﺎمﻣﻨﺪ اﺑﻬﺎم و مدل سازی ﻋﺪم ﻗﻄﻌﯿﺖ ﭼﻪ از ﻧﻈﺮ ﮐﻤﯽ و ﭼﻪ ﮐﯿﻔﯽ می پردازد.

حتما ببینید

دانلود مقاله تولید قوانین فازی با استفاده از یادگیری مثال ها

فرمت مقاله : پی دی اف pdf نوع نگارش مقاله: انگلیسی تعداد صفحات: 14 صفحه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *