خانه / پژوهشگران برجسته فازی ایران و جهان / پروفسور ولي­اله طحـانی

پروفسور ولي­اله طحـانی


شـادروان پروفسور ولي­اله طحـانی در سال 1322 در شهرستان شهرضا در يک خانواده اصيل و متدين متولد گرديد. ايشان تحصيلات ابتدايی و متوسطه خود را در شهرستان شهرضا به پايان رساند و در سال 1341 با کسب رتبه اول در کنکور ورودی، وارد دانشکده نفت آبادان شد. پس از فارغ التحصيلی از اين دانشکده، با دريافت بورس از صنعت نفت برای ادامه تحصيل عازم آمريکا شدند و در سال 1972 دکترای خود را در دانشکده مهندسی برق و علوم کامپيوتر دانشگاه کاليفرنيا در برکلی و در زمينه کنترل فازی تحت سرپرستی پروفسور ­“زاده”، بنيانگذار سيستم­های فازی و از برجستگان مهندسی برق در جهان، به پايان رساند. پس از مراجعت به ايران، از سال 1351 تا 1361 در مرتبه­های استـادياری و دانشيـاری در رشته کنتـرل فـازی در دانشکده نفت آبادان مشغول به تدريس بودند و از سال 1362 با مراتب دانشيـاری و استـادی در خدمت دانشجويان و همکاران دانشـگـاه صنعتی اصفـهان (دانشـکده برق و کامپيوتر) بوده­اند. ايشان در طی اين سالها افتخـار پايه­گـذاری رشته مهندسی کنترل اين دانشکده در دوره­های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را داشته ­ اند. زمينه ­ های تحقيقاتی ايشان گسترده و شامل صدها تحقيق و طرح است. از شاخص­ترين اين فعاليت­ها مي­توان به رساله دکترای ايشان و دو مقاله ارزشمند سالهای 1976 و 1977 و هم­چنين تدريـس و راهنمـايی ده­ها دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اشاره نمود. پروفسور ” زاده ” ، در پيشگفتاری اشاره مي­نمايند که رساله دکترای پروفسور طحانی يکی از نخستين کارها در زمينه متغيرهای زبانی، روابط فازی و استنتاج تقريبی است و به جرأت مي­توان گفت پروفسور طحانی اولين ايرانی است که گام­های بلندی در ترويج سيستـم­های فازی در ايران برداشته­ اسـت. به استناد وبگاه­های ISI ، Google Book و ساير مراجع، صدها مقاله معتبر علمی و بيش از يک صد کتاب معتبر علمی در جهان مستقيماً به نام و تحقيقات ايشان اشاره نموده­اند.

ايشان افتخاری بزرگ برای جامعه علمی کشور بوده­اند و فقـدان اين دانشمند وارسـته در تابستان 1380، برای کشـور و به ويژه دانش­پژوهان، استادان و دانشجويان ضايعه­ای اسفنـاک بوده­است. يادشان گرامی و روانشان شاد باد.

درباره‌ی دکتر حمیدرضا قنبری

دکتر حمیدرضا قنبری
دکتر حمیدرضا قنبری استاد دانشگاه،روانشناس و روانسنجی فازی،درمانگر بالینی فازی اختلالات روانشناختی، کارشناس ریاضیات نگارنده ، با شوق تبیین کاربردهای منطق فازی در روانشناسی، ایده «روانشناسی فازی» را به عنوان چشم انداز فعالیت های علمی و پژوهشی بنا و در جهت تحقق این مهم تلاشی یک دهه را آغاز کرده است . وی با تولید محتوای علمی فازی در مجلات معتبر پژوهشی ، برگزاری سخنرانی و کارگاه های علمی در دانشگاه های سراسر کشور ، داوری مقالات در مجلات علمی پژوهشی و کنفرانس های بین المللی، هدایت پایان نامه های دانشجویی ، تالیف و ترجمه کتب مختلف فازی و … در نظر دارد این ابزار پرکاربرد را به همه اساتید و دانش پژوهان علاقمند به مباحث پیشرفته در روانشناسی معرفی نماید، امید است در این راستای گامی هرچند کوچک را در عرصه علمی بردارد. روانشناسی فازی، دانشی نوپا و پیشرفته برای تبیین و الگوسازی مدرن در تحقیقات روانشناختی بوده و به تبیین موضوعات روانشناسی کلاسيك در محيط فازي اشاره دارد. در این دانش از شيوه‌هاي محاسبات نرم و سيستماتيك مبتنی بر منطق فازی در تحليل پدیده های روانشناختی استفاده می گردد. در این روش نوین،با ارائه مدل‌هاي ترکیبی كمی وکیفی سازی به محققین و پژوهش گران در تصميم‌گيري‌ها دقیق درمانی کمک می کند تا در شرایط نادقیق و پیچیده یک روان درمانگر بتواند با کمینه سازی خطاها، تشخیص های بالینی دقیق تر و ارزیابی روانی بهینه ای از درمانجویان ارائه دهد. بطور کلی «روانشناسی فازی» با استفاده ابزار توانمند منطق فازی در روانشناسی، به حل مسائل پیچیده و مبهم در شرایط عدم قطعیت پدیده های روانشناختی پرداخته و با ارائه ﭼﺎرﭼﻮﺑﯽ ﻣﻔﻬﻮﻣﯽ به ﺑﺮرﺳﯽ ﻧﻈﺎمﻣﻨﺪ اﺑﻬﺎم و مدل سازی ﻋﺪم ﻗﻄﻌﯿﺖ ﭼﻪ از ﻧﻈﺮ ﮐﻤﯽ و ﭼﻪ ﮐﯿﻔﯽ می پردازد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *